Aktualności

Skup złomu – czy potrzebne pozwolenie wodnoprawne?

No Comments

W punkcie skupu złomu ustawione są otwarte kontenery, w których jest składowany złom. Gromadzi się w nich woda opadowa. Czy potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne? Czy konieczne jest określenie sposobu odprowadzania wody z kontenerów? Czy są wymagane jeszcze jakieś dokumenty?

Wody pochodzące z opadów atmosferycznych gromadzące się w otwartych kontenerach, w których składowany jest złom, mogą zawierać substancje pochodzące ze składowanych odpadów, tj. drobne frakcje odpadów, pyły, zanieczyszczenia. Zanieczyszczone wody opadowe wydostające się z kontenerów mogą skazić środowisko, do którego się dostaną, dlatego nie powinno się ich kwalifikować jako wody opadowe. Zanieczyszczone opady atmosferyczne stanowią odcieki wodne powstałe na skutek przesiąkania przez masę składowanych odpadów. Zgodnie z orzecznictwem sądowym odcieki wodne powinno się klasyfikować jako ścieki szczególnej kategorii.

Kierując się stanowiskiem sądu, odcieki wodne nie powinny być już traktowane jak wody odpadowe lub roztopowe, niezależnie od tego, w jaki sposób powstały. Pozwala to odcieki powstałe w miejscach magazynowania odpadów zaklasyfikować do ścieków przemysłowych.

Zapamiętaj!

Ścieki przemysłowe to ścieki niebędące ściekami bytowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi, powstałymi w związku z prowadzoną przez zakład działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową, a także będące ich mieszaniną ze ściekami innego podmiotu, odprowadzane urządzeniami kanalizacyjnymi tego zakładu

Odpady składowane w punkcie złomu nie są odpadami niebezpiecznymi, jednakże mogą zawierać pozostałości substancji niebezpiecznych. W wyniku zalania kontenerów przez opady atmosferyczne substancje pochodzące z odpadów mogą zostać wymywane wraz z wydostającymi się wodami odciekowymi.

Co się dzieje z wodami odciekowymi?

Wprowadzanie nieoczyszczonych ścieków przemysłowych, do których zaliczane są wody odciekowe, bezpośrednio do ziemi lub wód zaliczane jest jako szczególne korzystanie z wód. Dlatego niezbędne jest uzyskanie w tym celu pozwolenia wodnoprawnego. Wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi bez udzielonego pozwolenia wodnoprawnego skutkuje poniesieniem podwyższonej opłaty za korzystanie ze środowiska.

Wprowadzanie wód odciekowych (ścieków przemysłowych) do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innego podmiotu również klasyfikowane jest jako szczególne korzystanie z wód i wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.

Należy pamiętać, że wód odciekowych ze względu na możliwość zawierania niebezpiecznych substancji nie można wprowadzać do urządzeń kanalizacyjnych służących do odprowadzania wód opadowych. Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest na wniosek, do którego należy dołączyć:

  1. operat wodnoprawny z oznaczeniem daty jego wykonania, zwany dalej „operatem”, wraz z opisem prowadzenia zamierzonej działalności niezawierającym określeń specjalistycznych;
  2. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli jest wymagana;
  3. wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku – decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo decyzję o warunkach zabudowy, jeżeli są wymagane;
  4. ocenę wodnoprawną, jeżeli jest wymagana.
Zapamiętaj!

Do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego dołącza się zgodę właściciela tych urządzeń.

Pozwolenie wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi wydawane jest w drodze decyzji na czas określony nie dłuższy niż 10 lat, liczony od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna, chyba że w decyzji została określona inna data. W przypadku pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie ścieków przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów pozwolenie wydawane jest na okres nie dłuższy niż 4 lata.

Poza pozwoleniem wodnoprawnym wśród dokumentacji wymaganej do prowadzenia punktu złomu mogą się znaleźć: zezwolenie na zbieranie odpadów, wpis do rejestru, ewidencja odpadów, odpowiednia dokumentacja z zakresu norm przeciwpożarowych, bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska, a także decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych.

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne
  2. Ustawa z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska
  3. Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 listopada 2012 r. (znak sprawy: II OSK 1361/11).
  4. Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11 marca 2011 r. (znak sprawy IV SA/Wa 110/11).