Aktualności

Myjnia samochodowa – uregulowania środowiskowe

No Comments

Myjnia samochodowa jest przedsięwzięciem mającym wpływ na zasoby naturalne. Z tego powodu osoby zamierzające prowadzić takie przedsiębiorstwo, muszą dopełnić pewnych formalności związanych z tym, w jaki sposób myjnia korzysta ze środowiska. Niestety, nie kończy się to tylko na pozwoleniu wodnoprawnym.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach 

Pierwszym dokumentem jest wydawana przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Do wniosku o jej wydanie należy załączyć:

  • kopię mapy ewidencyjnej obejmującej przewidywany teren, na którym będzie realizowane przedsięwzięcie;
  • wypis z rejestru gruntów;
  • szczegółowy opis działalności.

Decyzja ta ocenia oddziaływanie inwestycji na środowisko i dotyczy wszystkich aspektów wpływu myjni na środowisku, w szczególności w zakresie pobierania wody i odprowadzania ścieków. Wydanie tej decyzji jest konieczne do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Myjnia będzie miała także określone:

  • możliwości oraz sposoby zapobiegania i zmniejszania negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko;
  • wymagany zakres monitoringu;
  • ryzyko wystąpienia poważnych awarii oraz katastrof naturalnych i budowlanych.

Przede wszystkim w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydawanej po przeprowadzeniu oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko właściwy organ określa wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w dokumentacji wymaganej do wydania pozwolenia wodnoprawnego.

Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko i karta informacyjna przedsięwzięcia 

Jeżeli organ mający wydać decyzję uzna, że inwestycja może znacząco oddziaływać na środowisko (np. ze względu na znaczną ilość pobieranej wody czy miejsce odprowadzenia ścieków), to może zobowiązać do opracowania raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko lub sporządzenia karty informacyjnej przedsięwzięcia. Opracowanie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko będzie konieczne, jeżeli myjnia ma zużywać ponad 1100 m3 wody na godzinę.

Raport może być wykonany wyłącznie przez podmiot o określonym doświadczeniu i kompetencjach – więc jest to kosztowny dokument. Jeżeli wszystkie zainstalowane na myjni urządzenia lub zespoły urządzeń będą posiadać zdolność poboru wody:

  • mniejszą niż 10 m3 na godzinę, lub
  • 1m3 na godzinę gdy w odległości 500 m znajduje się inne urządzenie umożliwiające pobór wód w ilości nie mniejszej niż 1 m3 na godzinę, z wyłączeniem zwykłego korzystania z wód;

– wystarczające będzie sporządzenie karty informacyjnej przedsięwzięcia.

Ścieki 

Właściciel myjni będzie także potrzebował pozwolenia wodnoprawnego na zrzut ścieków do wody, ziemi lub instalacji kanalizacyjnej, ponieważ ścieki przemysłowe powstające w wyniku procesów technologicznych prowadzonych w myjni zawierają substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego. Chodzi tu przede wszystkim o powstające w ściekach tego rodzaju substancje ropopochodne i związki fosforu. W związku z tym obiekt ten powinien uzyskać pozwolenie, a w zasadzie dwa odrębne pozwolenia wodnoprawne.

Stroną postępowania w sprawie o wydanie pozwolenia wodnoprawnego jest wnioskodawca ubiegający się o wydanie pozwolenia wodnoprawnego lub właściciel wody. Pozwolenie na wytwarzanie odpadów Konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów, jeżeli myjnia spowoduje wytwarzania odpadów:

  • o masie powyżej 1 Mg rocznie – w przypadku odpadów niebezpiecznych lub
  • o masie powyżej 5000 Mg rocznie – w przypadku odpadów innych niż niebezpieczne. Odpady niebezpieczne oznaczają odpady wykazujące co najmniej jedną spośród właściwości niebezpiecznych. Właściwości powodujące, że odpady są odpadami niebezpiecznymi, określa załącznik nr 3 do ustawy o odpadach.