Gospodarka odpadami

Właściwa gospodarka w firmie obejmuje przede wszystkim zasadę minimalizowania ich powstawania. Pojawiające się odpady należy albo zagospodarować we własnym zakresie albo przekazać uprawnionemu odbiorcy.

Przez gospodarkę odpadami wg ustawy o odpadach rozumie się także zbieranie, transport, przetwarzanie odpadów, łącznie z nadzorem nad tego rodzaju działaniami, jak również późniejsze postępowanie z miejscami unieszkodliwiania odpadów oraz działania wykonywane w charakterze sprzedawcy odpadów lub pośrednika w obrocie odpadami.

Główny rodzaj odpadów powstających w firmie to odpady produkcyjne, pojawiają się też odpady pozostałe a także niewielkie ilości odpadów komunalnych.

Odpady z produkcji i działalności gospodarczej wymieniono na łamach rozporządzenia w sprawie katalogu odpadów. Lista odpadów tak wymienionych wyczerpuje różne sytuacje, technologie i procesy, w których odpady mogą się pojawiać i pozwala je właściwie sklasyfikować. Poprawnie sklasyfikowany odpad ma swój kod i nazwę. Miejsce jego wytwarzania należy uzbroić we właściwe zaplecze do przechowywania: pojemnik/bok/pomieszczenie bądź po prostu przestrzeń właściwie opisana i zabezpieczona przez mieszaniem z innymi odpadami.

Każdy wytwórca odpadów ma obowiązek posiadać wpis do BDO, posługiwać się numerem rejestrowym i umieszczać do na fakturach.

Aby poprawie zaplanować logistykę powstających odpadów w firmie, należy także zadbać o ich selektywność. Odpady nie mogą mieszać się z innymi ani nie mogą być rozcieńczane. Muszą być magazynowane w sposób zabezpieczający ziemię, wody i powietrze przez ich przedostawanie się na zewnątrz miejsca gdzie zostały zmagazynowane. Odpadów nie można magazynować bez końca. Należy także zadbać o przekazanie ich we właściwym terminie firmie, która posiada nr BDO, odpowiednie zezwolenie na  transport, a następnie zbieranie bądź przetwarzanie odpadów.

Prawidłowa gospodarka odpadami w firmie obejmuje także prowadzenie dokumentacji i przygotowywanie sprawozdań. Dokonuje się tego za pomocą Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami – BDO.  Obejmuje m.in. przygotowywanie kart przekazania odpadów oraz kart ewidencji odpadów.

Gospodarowanie odpadami to nie tylko wytwarzanie odpadów. Z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności może to być także zbieranie odpadów czy przetwarzanie odpadów.

Aby właściwie zaplanować gospodarkę odpadami w Twojej firmie, zapraszamy do skorzystania ze wsparcia ekspertów ECO FIRMA.