Uznanie odpadu za produkt uboczny

Aby zapewnić sobie skuteczną logistykę i ograniczyć czasochłonne działania związane z gospodarką odpadami, warto rozważyć podjęcie procedury uznania wytwarzanego odpadu za produkt uboczny.

Jak uzyskać decyzję uznania odpadu za produkt uboczny?

Procedura obejmuje złożenie wniosku do Urzędu Marszałkowskiego. Zgodnie z art.11 ustawy o odpadach we wniosku ujmuje się:

1)  imię i nazwisko lub nazwę podmiotu oraz adres zamieszkania lub siedziby;

2)  numer identyfikacji podatkowej (NIP);

3)  określenie miejsca wytwarzania przedmiotu lub substancji przewidzianych do uznania za produkt uboczny;

4)  wskazanie przedmiotu lub substancji przewidzianych do uznania za produkt uboczny oraz ich masy;

5)  opis procesu produkcyjnego, w którym powstaje przedmiot lub substancja, i procesu, w którym zostaną one wykorzystane.

W składanym wniosku należy dostarczyć wystarczające dowody, że:

– dalsze wykorzystywanie przedmiotu lub substancji jest pewne;

– przedmiot lub substancja mogą być wykorzystywane bezpośrednio bez dalszego przetwarzania, innego niż normalna praktyka przemysłowa;

– dany przedmiot lub substancja są produkowane jako integralna część procesu produkcyjnego;

– dana substancja lub przedmiot spełniają wszystkie istotne wymagania, w tym prawne, w zakresie produktu, ochrony środowiska oraz życia i zdrowia ludzi, dla określonego wykorzystania tych substancji lub przedmiotów i wykorzystanie takie nie doprowadzi do ogólnych negatywnych oddziaływań na środowisko, życie lub zdrowie ludzi.

Aby skutecznie i sprawnie uzyskać decyzję uznania odpadu za produkt uboczny, z przyjemnością podzielimy się naszym doświadczeniem.